| Terminal Type | Solder Tab |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 3mm |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Type | Push Button |
| Length | 6mm |
| Width | 3.5mm |
| Dimensions | 6 x 3.5mm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 220 N |
| Contact Material | Silver Plated Stainless Steel |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.