| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 4mm |
| Actuator Type | Push Button |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Dimensions | 8 x 8 x 13mm |
| Illuminated | No |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 1.96 N |
| Height | 13mm |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.