| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Push Button |
| Length | 50mm |
| Width | 40mm |
| Dimensions | 50 x 40 x 8.10mm |
| Mounting Type | PCB |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Height | 8.1mm |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +115°C |
| Maximum Operating Temperature | +115°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.