| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Actuator Type | Side, Top |
| Contact Current Rating | 10 mA @ 32 V dc |
| IP Rating | IP60 |
| Operating Force | 3.75 N |
| Contact Material | Gold Plated |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.