| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Actuator Length | 1.3mm |
| Length | 11.40mm |
| Width | 11.40mm |
| Dimensions | 11.40 x 11.40 x 4.70mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 42 V dc |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 1.8 N |
| Height | 4.7mm |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.