| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Off-On (Momentary) |
| Actuator Colour | Green |
| Actuator Type | Short |
| Length | 17.7mm |
| Width | 17.7mm |
| Dimensions | 17.7 x 17.7 x 5.08mm |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 3 N |
| Height | 5.08mm |
| Contact Material | Brass (Stationary), Phosphor Bronze (Movable) |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.