| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 1.5mm |
| Actuator Colour | Green |
| Actuator Type | Button |
| Length | 6.45mm |
| Width | 6.45mm |
| Dimensions | 6.45 x 6.45mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 16V dc |
| Operating Force | 1.96 N |
| Height | 5mm |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.