| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 4mm |
| Actuator Type | Button |
| Length | 7.6mm |
| Width | 7.8mm |
| Dimensions | 7.6 x 7.8 x 7mm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Operating Force | 3±1.5 N |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.