| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 4mm |
| Actuator Colour | Brown |
| Actuator Type | Button |
| Dimensions | 6 x 6 x 7.3mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Operating Force | 1.57 N |
| Height | 7.3mm |
| Contact Material | Silver Plated Phosphor Bronze |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.