| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 6.8mm |
| Actuator Colour | Blue |
| Actuator Type | Button |
| Length | 18mm |
| Width | 12mm |
| Dimensions | 18 x 12mm |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Operating Force | 1.27 N |
| Mechanical Life | 3000000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.