| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 5mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Tactile |
| Length | 6mm |
| Width | 6.1mm |
| Dimensions | 6.1 x 6 x 5mm |
| Illuminated | No |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V ac |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 2.5 N |
| Height | 5mm |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.