| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 1.65mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Tactile |
| Length | 4.7mm |
| Width | 4.5mm |
| Dimensions | 4.7 x 4.5mm |
| Illuminated | No |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V ac |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 1.6 N |
| Height | 1.65mm |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.