| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 1.7mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Plunger |
| Length | 6.3mm |
| Width | 6.3mm |
| Dimensions | 6.3 x 6.3mm |
| Illuminated | No |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 0.98 N |
| Height | 4.3mm |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.