| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.7mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Plunger |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Operating Force | 1.59 N |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.