| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Switch Operation | Off-On (Momentary) |
| Actuator Length | 0.8mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Flat Button |
| Length | 6.2mm |
| Width | 6.2mm |
| Dimensions | 6.20 x 6.20 x 4.40mm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Operating Force | 1.6 N |
| Height | 4.4mm |
| Contact Material | Brass (Stationary), Stainless Steel (Movable) |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.