| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.8mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Button |
| Length | 6mm |
| Width | 3.5mm |
| Dimensions | 6 x 3.5 x 4.3mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Snap-In |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 0.98 N |
| Height | 4.3mm |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.