| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.65mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Button |
| Length | 3.5mm |
| Width | 3.55mm |
| Dimensions | 3.5 x 3.55mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 2.2 N |
| Height | 1.25mm |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.