| Keypad Layout | 4 x 4 |
| Number Of Keys | 16 |
| Keypad Output | Matrix |
| IP Rating | IP65 |
| Case Material | Polymer |
| Case Colour | Black |
| Mechanical Life Per Key | 4000000 |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated |
| Actuator Colour | Silver |
| Actuator Material | Die Cast Zinc |
| Depth Behind Panel | 8mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.