| Keypad Layout | 4 x 3 |
| Number Of Keys | 12 |
| Keypad Output | Matrix |
| IP Rating | IP65 |
| Case Material | Polymer |
| Mechanical Life Per Key | 4000000 |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated |
| Actuator Colour | Grey |
| Depth Behind Panel | 8mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.