| Number of Axes | 2 |
| Series | SIRIUS ACT |
| Switch Technology | Momentary |
| IP Rating | IP20, IP65, IP67 |
| Handle Type | Round |
| Contact Voltage Rating | 500V ac/dc |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Joystick Travel | 30 ° |
| Terminal Type | Screw |
| Depth Behind Panel | 53.7mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Handle Height | 71.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.