| Number of Axes | 2 |
| Series | Harmony XD4 |
| Switch Technology | Stay Put |
| IP Rating | IP66 |
| Handle Type | Lever |
| Contact Voltage Rating | 600V |
| Contact Current Rating | 220 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Terminal Type | Screw |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.