| Number of Axes | 2 |
| Series | Harmony 9001K |
| Switch Technology | Slow Break |
| IP Rating | IP66 |
| Handle Type | Lever |
| Contact Current Rating | 3 A @ 240 V ac, 550 mA @ 125 V dc |
| Contact Configuration | 2NO |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Mechanical Life | 500000Cycles |
| Depth Behind Panel | 71mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +75°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.