| Number of Axes | 2 |
| Series | Harmony XD2 |
| Switch Technology | Slow Break |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Lever |
| Contact Voltage Rating | 240V ac |
| Contact Current Rating | 3 A @ 240 V ac |
| Contact Configuration | SPST |
| Joystick Travel | 40 mm |
| Terminal Type | Screw |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Depth Behind Panel | 43mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.