| Number of Axes | 1 |
| Switch Technology | Single Axis Potentiometric |
| Handle Type | Knob |
| Contact Current Rating | 10 (Short Time Wiper Current) mA |
| Joystick Travel | 25-0-25 ° |
| Terminal Type | Teflon Wire (4Wire) |
| Mechanical Life | 2000000Operations |
| Depth Behind Panel | 40mm |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Operating Temperature Range | -45 → +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.