| Number of Axes | 3 |
| Switch Technology | Triple Axis Potentiometric |
| Handle Type | Knob |
| Contact Material | Conductive Plastic |
| Joystick Travel | 56 (X and Y Axes) °, 90 (Z Axis) ° |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Depth Behind Panel | 52.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.