| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Momentary |
| Handle Type | Conical |
| Joystick Travel | ±30 ° |
| Terminal Type | Solder |
| Mechanical Life | 5 x 10⁶Operations |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Handle Height | 53.9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.