| Number of Axes | 3 |
| Switch Technology | Hall Effect |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Button |
| Joystick Travel | ±18 ° |
| Mechanical Life | 3000000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.