| Number of Axes | 1 |
| Switch Technology | Potentiometric |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Knob |
| Joystick Travel | ±27.5 ° |
| Terminal Type | Flying Lead |
| Mechanical Life | 5000000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
| Handle Height | 31mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.