| Number of Axes | 1 |
| Switch Technology | Hall Effect |
| IP Rating | IP68, IP69K |
| Handle Type | Castle |
| Contact Voltage Rating | 5V |
| Joystick Travel | ±25 ° |
| Terminal Type | Through Hole |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Depth Behind Panel | 10.27mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.