| Number of Axes | Center-Push, 4 |
| Switch Technology | Momentary |
| Handle Type | Lever |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Joystick Travel | 0.15 (Center Push) mm, 0.25 (4-Direction) mm |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Depth Behind Panel | 5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Handle Height | 1.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.