| Series | SIRIUS |
| Foot Switch Type | Emergency Stop Foot Switch |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Aluminium |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IP65 |
| Guard Cover | Yes |
| Colour | Grey |
| Number of Pedals | 1 |
| Height | 138mm |
| Dimensions | 265 x 156 x 138mm |
| Length | 265mm |
| Depth | 138mm |
| Width | 156mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.