| Series | Harmony XPE |
| Contact Configuration | 2NO/2NC |
| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | Metal |
| Contact Voltage Rating AC | 240V |
| Contact Voltage Rating DC | 250V |
| Contact Current Rating | 270 mA @ 250 V dc, 3 A @ 240 V ac |
| Switch Environment | Industrial Duty |
| IP Rating | IP66 |
| Guard Cover | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.