| Series | XPE |
| Contact Configuration | 1NC+1NO |
| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | Metal |
| Contact Voltage Rating AC | 240V |
| Contact Voltage Rating DC | 250V |
| Contact Current Rating | 3 A, 270 mA |
| Switch Environment | Industrial Duty |
| IP Rating | IP66 |
| Guard Cover | No |
| Number of Pedals | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.