| Series | XPEM |
| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | 2NC+NO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Metal |
| Contact Voltage Rating AC | 240V |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IP66 |
| Guard Cover | Yes |
| Number of Pedals | 1 |
| Length | 172.5mm |
| Width | 137mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.