| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | NO + NC |
| Switch Operation | Snap Action |
| Case Material | Aluminium, Thermoplastic |
| Contact Voltage Rating (AC) | 24V, 120V, 400V |
| Contact Voltage Rating AC | 24V, 120V, 400V |
| Contact Voltage Rating DC | 24V, 120V, 400V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 24V, 120V, 400V |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Switch Environment | Heavy Duty |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.