| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Steel |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Current Rating | 10 A @ 125 V ac |
| Switch Environment | Light Duty |
| IP Rating | IP20 |
| Colour | Black |
| Height | 32.54mm |
| Dimensions | 73.02 x 63.54 x 32.54mm |
| Length | 73.02mm |
| Width | 63.54mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.