| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Polymer |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125V |
| Contact Voltage Rating AC | 125V |
| Contact Voltage Rating DC | 28V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 28V |
| Contact Current Rating | 5 A @ 28 V dc |
| Switch Environment | Light Duty |
| IP Rating | IP68 |
| Colour | Black |
| Height | 25.4mm |
| Dimensions | 88.9 x 25.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.