| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | DP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Plastic |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Switch Environment | Light Duty |
| IP Rating | IP20 |
| Colour | Black |
| Standards Met | CCC, CE, CSA, cULus, cULus Recognised |
| Height | 33mm |
| Dimensions | 75 x 100 x 33mm |
| Length | 75mm |
| Width | 100mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.