| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | 16 SWG Mild Steel |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IPX2 |
| Guard Cover | No |
| Colour | Black, Grey |
| Standards Met | 2014/35/EU, EN 60950, EN 61058, EN 61058-2-1 |
| Height | 24mm |
| Dimensions | 66x90x24 |
| Length | 90mm |
| Width | 66mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.