| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | Polyamide |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Current Rating | 6 A @ 250 V ac |
| Switch Environment | Foot Switch |
| Contact Material | Silver |
| Dimensions | 100.5 x 39 x 196mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.