| Series | F1 |
| Foot Switch Type | Emergency Stop Foot Switch |
| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | Aluminium |
| Contact Voltage Rating (AC) | 10V |
| Contact Voltage Rating AC | 10V |
| Contact Voltage Rating DC | 10V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 10V |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IP65 |
| Guard Cover | No |
| Colour | Red |
| Number of Pedals | 1 |
| Height | 60mm |
| Dimensions | 220 x 70 x 60mm |
| Length | 220mm |
| Width | 70mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.