| Series | 606 |
| Foot Switch Type | Emergency Stop Foot Switch |
| Contact Configuration | 2NO/2NC |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Aluminium |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IP65 |
| Guard Cover | Yes |
| Colour | Red |
| Number of Pedals | 2 |
| Height | 146mm |
| Dimensions | 276 x 250 x 146mm |
| Length | 276mm |
| Width | 250mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.