| Series | F1 |
| Foot Switch Type | Emergency Stop Foot Switch |
| Contact Configuration | DPDT |
| Case Material | Aluminium |
| Switch Environment | Foot Switch |
| IP Rating | IP67 |
| Guard Cover | Yes |
| Number of Pedals | 1 |
| Height | 60mm |
| Dimensions | 70 x 220 x 60mm |
| Length | 70mm |
| Depth | 60mm |
| Width | 250mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.