| Number of Gangs | 1 |
| Light Switch Type | Push Button Light Switch |
| Number of Ways | 1 |
| IP Rating | IP55 |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 10A |
| Colour | Grey |
| Mount Type | Surface |
| Material | Polycarbonate |
| Series | Powerseal |
| Range | Powerseal |
| Voltage Rating | 230V |
| Finish | Satin |
| Height | 70mm |
| Faceplate Depth | 22mm |
| Fixing Standard | BS Standard |
| Length | 70mm |
| Depth | 55mm |
| Width | 70mm |
| Colour Shade | Light Grey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.