| Light Switch Type | Push Button Light Switch |
| Number of Ways | 10 |
| IP Rating | IP20 |
| Current Rating | 16A |
| Colour | White |
| Mount Type | Flush |
| Material | Thermoplastic Polycarbonate |
| Series | Wiser |
| Range | Wiser |
| Voltage Rating | 230V |
| Finish | Gloss |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Standards Met | EN 300-328, EN 301-489-17, EN 60669-2-1, EN 60730-2-7 |
| Height | 71mm |
| Minimum Box Depth | 27mm |
| Fixing Standard | VDE |
| Depth | 49mm |
| Width | 71mm |
| Colour Shade | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.