| Number of Gangs | 1 |
| Light Switch Type | Rocker Light Switch |
| Number of Ways | 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Number of Poles | 2 |
| Current Rating | 20A |
| Colour | White |
| Mount Type | Wall |
| Material | Urea Formaldehyde |
| Series | RS White |
| Range | RS White |
| Voltage Rating | 250V |
| Height | 86mm |
| Faceplate Depth | 7mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Fixing Standard | BS Standard |
| Length | 85.6mm |
| Depth | 32mm |
| Width | 85.6mm |
| Colour Shade | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.