| Number of Gangs | 1 |
| Light Switch Type | Metal Clad Switch |
| Number of Ways | 2 |
| IP Rating | IP20 |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 6A |
| Colour | Grey |
| Mount Type | Surface |
| Series | RS Metalclad |
| Range | RS Metalclad |
| Voltage Rating | 240V |
| Height | 86.5mm |
| Faceplate Depth | 5mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Fixing Standard | BS Standard |
| Length | 86.5mm |
| Depth | 86.5mm |
| Width | 22.97mm |
| Colour Shade | Grey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.