| Switched | Yes |
| Number of Gangs | 1 |
| Current Rating | 13A |
| Material | Thermoplastic |
| International Protection Rating | IP66 |
| RCD Type | None |
| Fuse Type | BS 1362 |
| Colour | Grey |
| Depth | 75.5mm |
| Width | 117mm |
| Voltage Rating | 230V ac |
| Height | 142.5mm |
| Dimensions (L x W x D) | 142.5 x 117 x 75.5mm |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 142.5 x 117 x 75.5mm |
| Colour Family | Grey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.