| Mounting Type | PCB |
| Output Coding | Hexadecimal |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Switch Positions | 16 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5V dc |
| Height | 28.05mm |
| Width | 11.6mm |
| Mounting Hole Size | 0.8 → 1 mm |
| Depth | 11mm |
| Contact Material | Gold Plated Phosphor Bronze (Stationary); Gold Plated Copper Alloy (Movable) |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced PBT |
| Legend Text Colour | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.