| Mounting Type | Through Hole |
| Output Coding | BCD |
| Terminal Type | Solder |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5 V dc, 50V dc |
| Height | 10.8mm |
| Width | 10mm |
| Depth | 10mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.